منو

دوشنبه, 06 خرداد 1398 - Mon 05 27 2019

A+ A A-


امور پیشگیری از آسیب های اجتماعی

middle

رئوس برنامه های واحد پیشگیری از آسیب های اجتماعی 

هر روز با شتاب گرفتن تحولات محیطی و تغییر و تنوع در ساختار و فرهنگ جوامع بر میزان ابهام شرایط موجود و نیز پیچیدگی آسیب ها و مشکلات اجتماعی افزوده می شود . وجود پدیده های اجتماعی مهمی مانند مهاجرت فزاینده شهرنشینی، گسترش مناطق حاشیه نشین ، بیکاری ، تورم و روند رو به تزاید آسیب های اجتماعی از قبیل اعتیاد، جرم و خشونت،ضرورت پرداختن به اقدامات پیشگیرانه را بیش از هر زمان دیگر مطرح می سازد.دفتر پیشگیری از آسیب های اجتماعی با هدف ارتقاء سطح سلامت روانی،اجتماعی کیفیت زندگی و رفاه اجتماعی افراد و پیشگیری از آسیب های اجتماعی،در قالب برنامه های ذیل فعالیت می نماید :
برنامه آموزش مهارتهای زندگی
همه افراد  در زندگی خود با استرسهای شدیدی روبه رو می شوند که بخشی از این استرسها ناشی از تغییرات رشدی بهنجار می باشد مانند رشد و تغییرات هورمونی و هم چنین بخشی دیگر از استرس ها ناشی از ارتباط کودک با والدین و اجتماع می باشد ، مانند فراق والدین ، طلاق ، نقل و انتقال خانواده ها ، تغییر مدرسه ، بیماریهای جسمانی ، مزمن شدید و غیره . امروزه علی رغم ایجاد تغییرات عمیق فرهنگی و تغییر در شیوه های زندگی بسیاری از افراد در رویارویی با مسائل زندگی ، فاقد توانایی های لازم و اساسی هستند و همین امر آنان را در مواجه با مسائل و مشکلات زندگی روزمره و مقتضیات آن آسیب پذیر نموده است .
هدف برنامه مهارتهای زندگی این است که فرصت هایی را برای احاد جامعه فراهم سازد تا آنان علی رغم کسب توانایی های خواندن و نوشتن و ... توانایی ها و مهارتهایی را برای زندگی کسب کنند .
این برنامه در مقاطع پیش دبستانی ، راهنمایی و دانشگاهها و محیطهای کاری ومحلات شهری وروستایی هر ساله با کمک مربیان آموزش دیده توسط معاونت پیشگیری بهزیستی اجرا می شود .
محتوای آموزش
آموزش مهارتهای ده گانه : خود آگاهی، همدلی ، روابط بین فردی، روابط اجتماعی ، حل مسئله ، تصمیم گیری ، مقابله با هیجانات منفی ، مقابله با استرس ، تفکر نقادانه ، تفکر خلاق ، این آموزش ها در قالب کتاب کار و راهنمای مدرس در هر مقطع سنی تدوین گردیده است.
شیوه آموزش :
-    آموزش گروهی و مشارکتی مبتنی بر فعالیت با استفاده از فعالیتهایی چون ایفای نقش ، بحث و گفتگو، بیان خود ، تبادل تجربیات ، فعالیتهای نوشتاری ، داستان نویسی.
اهداف آموزش مهارتهای زندگی
-    کسب دانش در زمینه ی بهداشت و سلامت روان
-     تغییر نگرش نسبت به موضوعات فردی، اجتماعی و سلامت
-     تغییر رفتار در رفتارهای بهداشتی
-     رشد عزت نفس و اعتماد به نفس و سایر شاخص های بهداشت روان
-     اکتساب مهارتها و رشد توانایی های روانی ـ اجتماعی
-     رشد و بهبود متغیرهای مربوط به مدرسه مانند : فضای مدرسه ، رفتار دانش آموزان در کلاس
-     عملکرد تحصیلی ، بهبود رابطه کودک با همسالان و معلمان
-     تغییر در رفتارهای اجتماعی و رفتار سلامت مانند :
-     کاهش استفاده از سیگار و مواد مخدر و دارو ،
-     کاهش خشونت ، کاهش تمایلات خودکشی
برنامه آموزش پیش از ازدواج
برنامه آموزشی پیش از ازدواج از سال 1381 از حوزه معاونت امور پیشگیری بعنوان یک برنامه پیشگیری و ارتقایی آغاز شد که هدف نهایی برنامه آموزشی ویژه جوانان در آستانه ازدواج با هدف ارتقای توانمندی های فردی آنها در انتخاب همسر و تشکیل خانواده موفق می باشد .
اهداف :
ارتقای سلامت اجتماعی اعضای خانواده
 ارتقای احساس رضایت از زندگی خانوادگی
-    ارتقای دانش افراد در مورد خانواده بصورت یک کل
-    ارتقای توانمندی افراد در انتخاب همسر مناسب
-     ارتقای مهارتهایی که در جهت تقویت و ثبات خانواده نقش دارند
-     آشنایی با مشکلات سال اول ازدواج برای کمک به انطباق بهتر همسران
-     آشنایی با مشکلاتی که همراه با به دنیا آمدن فرزند به خانواده و روابط بین فردی وارد می شود .
محتوای آموزشی
در حوزه آموزشی پیش از ازدواج سر فصلهای آموزشی به شرح ذیل می باشد :
ضرورت آموزش پیش از ازدواج آشنایی ، عشق ، انتخاب همسر ، دوران نامزی، سال اول زندگی مشترک

طرح آموزش زندگی خانواده (FLE)
تحولات اخیر و روند رو به گستش تغییرات زندگی ، نهاد خانواده را در معرض تهدیدهایی از قبیل افزایش آمار طلاق ، کاهش ازدواج، افزایش نارضایتی و تعارضات درونی خانواده و افزایش سن ازدواج قرار داده است . لذا در همین راستان حوزه پیشگیری از آسیبهای اجتماعی ، چندین سال است که برنامه آموزش زندگی خانواده ویژه زوج های جوان را در قالب برنامه های خود گنجانده است .
محتوای آموزشی :
بسته آموزشی با سرفصل های مصوب اطلاعات مربوط به ازدواج و خانواده ، مهارت گفتگو ،مهارت حل تعارض ، نقش های جنسیتی ، فرزند پروری
سلامت روانی و اجتماعی از طریق گروههای همیاران
این طرح با استفا ده از پتا نسیل عظیم مشارکت مردمی و با جذب نیروهای داوطلب به منظور پیشگیری از آسیبهای اجتماعی و ارتقای سلامت روان اجرا می شود.
اهداف طرح:
شناسایی ظرفیت هاومنابع محلی
توانمندی مردم محله ومنطقه
تسهیل فرایند های  مشارکتیسلامت روانی و اجتماعی از طریق پایگاه سلامت اجتماعی
این پا یگاهها محل هایی برای خدمت رسانی به مردم محله ، برگزاری کلا س های آموزشی در امور تربیتی ، مشورتی و مهارتی ونیز خدمات مد دکاری می باشد.
 عنایت به گسترش روز افزون آسیبهای اجتماعی وتنوع آسیبهای نوپدید ضرورت ساماندهی ،گسترش  و تاسیس پایگاههای سلامت اجتماعی به صورت ثابت و تمام وقت با هدف آگاهسازی و خدمات رسانی به احاد جامعه احساس می گردد.
اهداف :
توانمند سازی افراد
تلاش برای ایجاد ساختار های مردمی
تقویت و ترویج مشارکت اجتماعی
ایجاد احساس مسئولیت جمعی
فراهم نمودن زمینه های لازم برای تصمیم گیری های جمعی

ترویج رفتار مدنی :
آموزش ترویج رفتار مدنی با هدف ، ترویج برخی آداب ساده ولی مهم مدنی وکمک به ایجاد نگرش همدلانه و مسئولانه و عاری از خشونت در بین کودکان طراحی شده است .

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

.:: تمام حقوق مادی و معنوی نزد اداره بهزیستی شهرستان میاندورود محفوظ است ::.