منو

دوشنبه, 06 خرداد 1398 - Mon 05 27 2019

A+ A A-


امور پیشگیری از معلولیت ها

middle

واحد پیشگیری از معلولیت ها با بررسی های اپیدمیولوژیک، آگاهسازی،آموزش، تبلیغات،تقویت عوامل محافظتی، کاهش عوامل خطر ساز و شناسایی به هنگام در سه سطح فردی، محیطی و اجتماعی ، با هدف کاهش بار ناشی از معلولیتها وارتقای سطح سلامت ، اقدام به اجرای طرحها وبرنامه های ذیل می نماید.


برنامه های واحد  پیشگیری از معلولیت ها
1-برنامه پیشگیری از تنبلی چشم(آمبلیوپی)  و سایر اختلالات بینایی در کودکان 3 تا 6 ساله
هدف کلی: کاهش شیوع و بروز آمبلیوپی و سایر اختلالات بینایی در کودکان 6 – 3 ساله در سراسر کشور
آمبلیوپی یک اختلال اکتسابی بینایی یک طرفه و گاه دو طرفه ای است که پس از رفع هرگونه عیب انکساری و یا ضایعه ارگانیک در چشم بر طرف نشده و کماکان ادامه می یابد، لذا فرد مبتلا دارای دید طبیعی نمی باشد. چشمان بعضی از کودکان با آن که سالم و طبیعی به نظر می رسند اما از سلامتی و دید کافی برخوردار نیستند.تنبلی چشم شایعترین علت نقص بینایی یک چشمی در کودکان و نوجوانان بوده ومهمترین علت نابینایی در کودکان است.این اختلال با تشخیص به موقع قابل درمان می باشد برای پیشگیری و تشخیص زودرس آمبلیوپی ، سنین طلایی وجود دارد که زیر 5 سالگی است .این برنامه از سال 1374 هرساله اجرا میگردد . لذا همه ساله معاونت امورتوسعه وپیشگیری سازمان بهزیستی از طریق آموزش مربیان مهدکودک ها و قرار داد با بینایی سنج و چشم پزشک همکار طرح و خرید خدمت از مراکز غیر دولتی و پایگاههای سنجش بینایی دائم و غیر دائمی با استفاده از E چارت و دستگاه اپتیک پلاس کلیه کودکان 3 تا 6 ساله تحت پوشش مهدها و آمادگی ها و کودکان 3 تا 6 ساله مراجعه کننده به پایگاه های سنجش بینایی را تحت معاینات غربالگری سنجش بینایی قرار می دهد
در این برنامه کودکان 6-3 ساله در سه سطح معاینه می شوند.سطح اول معاینه توسط مربیان مهدهای کودک و آمادگی ها- سطح دوم معاینه توسط اپتومتریست ها و سطح سوم معاینه کودکان توسط چشم پزشک .
2-برنامه آگاهسازی اجتماع محور پیشگیری از معلولیت ها
هدف کلی: افزایش سطح آگاهی افراد شرکت کننده در کلاس های آگاهسازی در خصوص پیشگیری از معلولیت ها (افراد 15 تا 45 ساله هر استان)
با توجه به اینکه پایین بودن سواد سلامت، موجب به هدر رفتن حجم زیادی از بودجه های بخش سلامت می شود، پرداختن به موضوع سواد سلامت و بکارگیری راهکارهایی برای ارتقای آن در جامعه ضروری می نماید. طرح آگاهسازی پیشگیری از معلولیت ها به منظور افزایش آگاهی افراد کم‌سواد با بهره‌گیری از روش های ساده آموزشی (چهره به چهره)از سال1375 در استان های کشور گسترش یافت.  در حال حاضر با همکاری دستگاه های اجرایی مختلف از جمله سازمان نهضت سوادآموزی ، سازمان فنی و حرفه‌ای کشور ، مجتمع های روستایی ، کمیته امداد ، آموزش وپرورش ومرکز بهداشت... اجرا می‌گردد. با توجه به اینکه سطح آگاهی اقشار مختلف، ازحمله جوانان، زنان خانه دار،کم سوادن وروستائیان نسبت به مسائل پیشگیری از معلولیتها و آسیبهای اجتماعی پایین است بنابراین ابتدا گروههای مذکور تحت پوشش برنامه های آموزشی این طرح قرار می گیرند.

عناوین کتاب های آموزشی :
پیشگیری از نابینایی -  پیشگیری از ناشنوایی - پیشگیری از بیماری های معلولیت زا در کودکان - پیشگیری از حوادث - پیشگیری از بیماری های متابولیک - پیشگیری از بیماری های عضلانی اسکلتی - پیشگیری از عقب ماندگی ذهنی - مشاوره ژنتیک - دانستنی های دوران بارداری
3-برنامه پیشگیری از معلولیت های ناشی از اختلالات ژنتیک
 پیشگیری از اختلالات ژنتیک و مادرزادی جنبه های مختلفی را در بر می گیرد که « مشاوره ی  ژنتیک» هسته ی  اصلی و بخش مهم این خدمات را تشکیل می دهد، زیرا مشاوره ی  ژنتیک یک مسیر را از تشخیص و برآورد خطر تکرار بیماری تا راهنمایی افراد برای انتخاب بهترین راه و درمان یا مراجعه به مراکز دیگر را طی می کند. مشاورة ژنتیک با بالا بردن سطح اطلاعات و آگاهی مردم، نقش مؤثری را در پیشگیری از بروز معلولیت های ژنتیکی و مادرزادی به عهده دارد.
مواردیکه مشاوره ژنتیک برای آنها توصیه می گردد و ضروری است شامل :
1-    ازدواجهای فامیلی
2-    سابقه ی عقب ماندگی ذهنی وسایر معلولیتها در خانواده یا بستگان نزدیک
3-    نقص های متعدد مادرزادی
4-    سابقه ی  اختلالات سوخت و ساز مواد در افراد خانواده، مانند بیماری فنیل کتونوری
5-    نازایی، سقط های مکرر، مرده زایی
6-    حاملگی در سنین بیش از 35 سال
7-    رویارویی با عوامل محیطی ناهنجاری زا در دوران بارداری، مانند اشعه، دارو، مواد شیمیایی و عوامل عفونی
8-    سرطان ، دیابت ، بیماری های قلبی و ...
بهترین زمان انجام مشاوره ی ژنتیک قبل از ازدواج است ، ولی قبل از بارداری، در دوران بارداری و پس از تولد اولین فرزند ناهنجار ، می توان برای انجام مشاوره ی  ژنتیک مراجعه کرد.
4- بر نامه غربالگری، تشخیص و مداخله زودهنگام شنوایی نوزادان و شیرخواران
 هدف کلی : پیشگیری از معلولیت ناشنوایی و عوارض ناشی از آن مانند اختلالات گفتاری، ارتباطی، شناختی، اجتماعی، اقتصادی و ...

نقص شنوایی نوعی معلولیت پنهان و یکی از شایعترین ناهنجاریهای بدو تولد بوده و در جوامع مختلف به دلایلی نظیر:
 1) فقدان نمود ظاهری آن در کودک 2) ناآشنابودن خانواده باعلایم اولیه آن 3) عدم اطلاع از مراکز موجود 4) دانش ناکافی متخصصین دربارۀ میزان شیوع و عوارض بسیارجدی آن
در حدود 1 تا 6 نوزاد متولد شده از هر 1000 تولد زنده دچار اختلالات شنوایی مادرزادی یا اکتسابی می باشند. . تست غربالگری، تست ساده ای است که توسط ادیولوژیست انجام می شود این تست فقط چند دقیقه بطول می انجامد و هدف آن شناسایی کودکانی است که نیاز به ارزیابی بیشتر دارند تا وجود اٌفت شنوایی برای آنها معین شود. اما بخاطر اینکه مطمئن شوید، شنوایی کودک باید به شکل کامل مورد آزمایش قرار گیرد. غربالگری در حقیقت یک سری از خدماتی می باشد که شما نیاز دارید تا به سلامت کودکتان و انجام مراقبتهای درست مطمئن شوید. در این سنجش با استفاده از دستگاه OAE امواجی به گوش فرستاده شده و انعکاس امواج مشخص می نماید که شنوایی گوش چگونه است.

 برنامه غربالگری شنوایی نوزادان و شیرخواران دارای 3 سطح غربال، تشخیص و مداخله می باشد که هریک می بایست به ترتیب در زمان های پیش از یک ماهگی، 3 ماهگی و 6 ماهگی انجام شود .
 فاکتورهای خطر
 بستری بودن بیش از 48 ساعت در NICU ، سابقه خانوادگی کم شنوایی ، سابقه ابتلاء به مننژیت و ...
5-پیشگیری از معلولیت های ناشی از حوادث رانندگی
هدف کلی : کاهش معلولیت های ناشی از حوادث رانندگی در جامعه
حوادث رانندگی یکی از علل مهم معلولیت بخصوص آسیب های نخاعی می باشد. همچنین بررسی های انجام شده نشان می دهد به دلیل شیوع بالای ضربه های سر و ستون فقرات در موتورسواران، این گروه از معرض خطرترین گروه در حوادث رانندگی هستند که  عامل انسانی اصلی‌ترین علت تصادفات در کشور است و پس از آن جاده و خودرو در ردیف دوم و سوم قرار دارند.
 شیوه رانندگی تهاجمی و پرخاشگرانه باعث بروز بسیاری از حوادث رانندگی می شود. و به عبارتی این شیوه رانندگی ریشه در مسایل روانی و خصیصه‌های شخصیتی افراد دارد .
به منظور پیشگیری از این حوادث لازم است رانندگان علاوه بر داشتن مهارت های مورد نیاز رانندگی، مهارت کنترل هیجان و خشم را نیز در خود تقویت کنند .
بر همین اساس سازمان بهزیستی کشور در طی دو سال گذشته فعالیت هایی را در جهت پیشگیری از حوادت رانندگی آغاز نموده است که از آن جمله می توان به برنامه پیشگیری از حوادث ترافیکی در ایام نوروز در 2 سال گذشته اشاره کرد. در این طرح تیم های بهزیستی مستقر در ورودی و خروجی اصلی استان اقلام آموزشی- تبلیغاتی طراحی شده را در بین خوردوهای عبوری توزیع می کنند.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

.:: تمام حقوق مادی و معنوی نزد اداره بهزیستی شهرستان میاندورود محفوظ است ::.