منو

دوشنبه, 06 خرداد 1398 - Mon 05 27 2019

A+ A A-


امور پیشگیری و درمان اعتیاد


middleرئوس فعالیت های واحد پیشگیری و درمان اعتیاد : 

رویکردی است که مبتنی بر توانمندسازی و اقتدارافزایی اجتماع کوچک می باشد و تسهیلگر (کارشناس سازمان بهزیستی یا عضو موسسه غیردولتی) با ورود به این اجتماع ،  افراد را در برابر آسیبهای اجتماعی توانمند می سازد .
اجتماع کوچک
افراد ساکن در مرز جغرافیایی مشخص و با احساس تعلق ، منافع نیازها و دارایی های مشترک و روابط و تعامل های نزدیک و چهره به چهره را گویند .
فعالیتهای اجتماع محور پیشگیری از اعتیاد در محیطهای شهری و روستایی ، محیطهای آموزشی (مدارس، دانشگاهها و مهدهای کودک و پیش دبستانی ها ) محیط های کار صنعتی ، سازمانی و نظامی انجام می گیرد .
تیم پیشگیری اجتماع محور از اعتیاد
به گروهی از افراد اطلاق می گردد که  در محلات روستایی  و شهری ، محیط های کار یا آموزشی در زمینه پیشگیری از اعتیاد فعالیت می نمایند و اعضاء گروه عضوی از این محیط می باشند
خط ملی اعتیاد (09628)
هدف از راه اندازی این خط ارائه راهکارهای درمان اعتیاد ، پیشگیری از مصرف مواد و ارجاع به مراکز ترک و بازتوانی اعتیاد و با تاسیس این مرکز مکانیسیم مستمر و دائمی و ارتباط دو طرفه بین مردم و مسئولان پیشگیری و درمان ایجاد شد . همچنین این مرکز یک سامانه اطلاعاتی برای تصمیم گیری ، سیاست گذاری و راهنمایی و مشاوره مردم و اطلاع رسانی به موقع در زمینه کاهش و پیشگیری از اعتیاد کشور است .
ساعت کار این مرکز از 8صبح تا 8 شب می باشد و مرکز در تمامی روزها حتی ایام تعطیل فعال است .
آگاهسازی در زمینه پیشگیری از اعتیاد
-تهیه بروشور و پمفلت آموزشی متناسب با نیاز مخاطبان همراه با تحلیل پیام مخاطبان
-اعزام سخنران جهت آموزش پیشگیری از اعتیاد
- برپایی پایگاه اطلاع رسانی
- برپایی نمایشگاه و همایشهای اختصاصی پیشگیری از اعتیاد
کارزار رسانه ای پیشگیری از مصرف شیشه
این طرح با اهداف کلی اطلاع رسانی درخصوص اثرات منفی مصرف شیشه و ارتقاء سطح دانش مخاطبان و اصلاح باورهای غلط درخصوص مصرف شیشه ، اقدامات گسترده اطلاع رسانی و رسانه ای خود را طراحی  نماید .
 دفتر درمان اعتیاد
الف)خدمات درمان و بازتوانی اعتیاد
1)مرکز بهبودی اقامتی میان مدت (کمپ ها)
به مرکزی اطلاق می گردد که توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی (تشکل ها و سازمانهای غیردولتی که در راستای اهداف سلامت و خدمات اجتماعی فعالیت می کنند و در اساسنامه آنها به فعالیتهای درمان ، بازتوانی یا بهبودی اعتیاد اشاره شده باشد ) تشکیل میگردند و این مراکز با کسب مجوز از سازمان بهزیستی و تحت نظارت آن به صورت اقامتی میان مدت (30 تا 90 روز) فعالیت میکنند (رویکرد این مراکز بر مشارکت گروههای همتا و خودیار (معتادین بهبود یافته) متمرکز است و خدمات آن توسط معتادین بهبود یافته ارائه می شود .

2)مرکز درمان و بازتوانی وابسته به مواد (مرکز درمان اعتیاد)
 به مرکزی اطلاق می گردد که توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی با کسب مجوز از سازمان بهزیستی تاسیس گردیده و تحت نظارت آن به صورت سرپایی و اقامتی کوتاه مدت فعالیت میکند و درآن خدمات درمان و بازتوانی اعتیاد توسط یک تیم متشکل از ÷زشک ، روانشناس و پرستار  ارایه میگردد .

3)مرکز اجتماع درمان (T .C)
مرکزی است که با هدف ادامه درمان و بازتوانی بیماران وابسته به مواد که روابط بین فردی و کارکرد اجتماعی آنها به شدت افت کرده از طریق برنامه اجتماع درمان مدار و براساس برنامه مدون تاسیس می شود . برنامه اجتماع درمان مدار یک برنامه ساختار یافته ، نظارتی و اقامتی و یا نیمه اقامتی برای یاری رساندن و حمایت در جهت معتادان بهبود یافته ای است که استعداد بازگشت به مصرف مواد را دارند و در درمان های اولیه پیشرفت قابل توجهی از خود نشان نداده اند . رویکرد اجتماع درمان مدار رویکردی اجتماعی است که از طریق به وجود آمدن تغییرات کلی در شیوه زندگی فرد معتاد به وی امکان طی طریق بهبودی را می دهد این برنامه برخودیاری ، رشد فردی و حمایت همگروهها و ایجاد محیط مانوس در مرکز تاکید دارد .
ب)خدمات کاهش آسیب اعتیاد
عبارت است از سیاست ها یا فعالیتهایی که به منظورکاهش عوارض بهداشتی ، اجتماعی و اقتصادی مصرف مواد و رفتارهای پرخطر (عمدتا معتادین تزریقی) طراحی و در قالب مراکز زیر اجرا گردد
1)مرکز سرپناه شبانه (shelter)
مکانی که به منظور کاهش آسیب و برای اسکان موقت و شبانه معتادین با رفتارهای پرخطر و بی خانمان راه اندازی می شود
2)مرکز گذری :
مکانی کهبه صورت روزانه به معتادین با رفتار پرخطر خدمات کاهش آسیب ارائه می دهد در این مرکز امکان استحمام و صرف یک وعده غذا فراهم است .
3)تیم سیار یا تیم امداد رسان سیار
تیمی است حداقل دونفره که به معتادان با رفتارهای پرخطر که خود به مراکز فوق مراجعه نمی کنند ، خدمات آموزشی و کاهش آسیب ارائه می دهند

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

.:: تمام حقوق مادی و معنوی نزد اداره بهزیستی شهرستان میاندورود محفوظ است ::.