منو

دوشنبه, 06 خرداد 1398 - Mon 05 27 2019

A+ A A-


امور توانمند سازی معلولین

middle

رئوس فعالیت های بخش امور توانمندسازی معلولین زیر مجموعه معاونت امور توانبخشی به شرح ذیل می باشد :

این دفتر مسئولیت امورتوانبخشی گروههای مختلف معلولین در زمینه توانبخشی مبتنی برجامعه (CBR)، حمایتهای تحصیلی (دانش آموزی و دانشجویی) ، بیمه پایه و تکمیلی ، حق پرستاری ضایعه نخاعی ، و ... را به عهده دارد.
الف-ستاد توانبخشی مبتنی برجامعه  )   CBR  (
توانبخشی مبتنی برجامعه راهبردی است در درون برنامه توسعه جامعه در جهت توانبخشی، برابرسازی فرصتها و الحاق اجتماعی معلولین که از طریق تلاشهای مشترک آنها ، خانواده هایشان ، سازمانهایشان ، جامعه و سایر موسسات خدمات رسانی دولتی، غیردولتی،آموزشی،شغلی و اجتماعی و... اجرا می شود.
ب- حمایتهای تحصیلی:
جهت تقویت انگیزه های تحصیلی، بهبود کیفیت زندگی افراد معلول و حضور آنان در اجتماع و با توجه به تأکید قانون در خصوص تحصیل رایگان معلولین نیازمند دولت موظف است که اعتبار مورد نیاز برای پرداخت شهریه دانشجویان و دانش آموزان معلول را پیش¬بینی و پرداخت نماید. خدمات ارائه شده در این خصوص به شرح ذیل می باشد:
ج- حق پرستاری:
براساس مصوبه شماره 71295/ت 35714 مورخه 19/6/85 هیئت وزیران درخصوص پرداخت حق پرستاری به معلولین ضایعه نخاعی و با هدف حمایت اززحمات خانواده های معلولین ضایعه نخاعی که با عوارض همچون زخم بستر وعفونت ادراری و…  روبرو هستند کمک هزینه حق پرستاری به این گروه از معلولین پرداخت می گردد .
د- ارائه خدمات بیمه ای:
این خدمت در دوبخش شامل بیمه پایه (خدمات درمانی) و صندوق درمان ارائه می گردد

ه- کمک هزینه ایاب و ذهاب:

به منظور تسهیل در تردد معلولین جهت بهره مندی از خدمات آموزشی ، توانبخشی ودرمانی نسبت به پرداخت  بخشی از هزینه های ایاب و ذهاب آنان به شرح ذیل اقدام گردیده است:
و-کمیسیون تعیین نوع و شدت معلولیت:
کلیه توانخواهان به منظور تشکیل پرونده و بهره مندی از خدمات سازمان باید در کمیسیون تعیین نوع و شدت معلولیت که متشکل از کارشناسان توانبخشی مرتبط با نوع معلولیت می باشد ، شرکت نمایند. در صورت اعتراض به نتیجه کمیسیون بدوی(شهرستانی) ، موارد در کمیسیونهای استانی (تجدید نظر) مطرح و نتیجه به شهرستان مربوطه اعلام می گردد.
درخصوص درخواست توانخواه و یا خانواده وی به منظور برخورداری از تسهیلات ماده 6 قانون جامع حمایت از حقوق معلولین ، حضورشان در کمیسیونهای استانی(سربازی) الزامی است.

ه- پلاک ویژه:
در راستای دسترسی هر چه بیشتر معلولین به امکانات محیطی و ایجاد فرصتهای برابر برای افراد معلول ، به دنبال  مکاتبات و جلسات متعدد سازمان بهزیستی کشور با مسئولین محترم راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی (ناجا) مقرر گردید تا آن ارگان محترم نسبت به روند صدور و نصب پلاک ویژه جهت خودروهای معلولین واجد شرایط برابر ضوابط و مقررات تعیین شده در سراسر کشور اقدام نمایند.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

.:: تمام حقوق مادی و معنوی نزد اداره بهزیستی شهرستان میاندورود محفوظ است ::.